Icon depicting envelope-square Icon depicting phone-square Icon depicting twitter-square Icon depicting facebook-square Icon depicting youtube

Styrelse

Föreningens styrelse består av nio politiker och tre ersättare från olika medlemmar med stor spridning över landet. Styrelsen väljs vid föreningens årsmöte som vanligvis äger rum i april eller maj månad.

Fotot visar nästan hela nuvarande styrelsen för Sveriges Ekokommuner för 2022 som valdes på föreningens årsmöte 7 april 2022 i Smedjebacken.
Från vänster: Calle Morgården, Kjell Bergkvist, Mona Forsberg, Magnus Larsson, Ellinor Avsan, Kenneth "Kenta" Hällbom, Anna Bodjo, Jan-Åke Larsson, Maritha Meethz och Arne Jonsson.
På bilden saknas: Sven Nordlund och Anders Ramstrand.

Den nuvarande styrelsen - som valdes på föreningens årsmöte 7 april 2022 i Smedjebacken - består av följande personer:

Magnus Larsson (C)

Ordförande
Karlskrona kommun
0455-30 30 02
magnus.larsson@karlskrona.se

Maritha Meethz (S)

Vice ordförande
Luleå kommun
072-20 77 973
maritha.meethz@lulea.se

Kjell Bergkvist (C)

Sundsvalls kommun
060-19 15 19
kjell.bergkvist@sundsvall.se

Sven Nordlund (MP)

Kalix kommun
070-5929008
sven.nordlund@kalix.se

Ellinor Avsan (M)

Värmdö kommun
0760-50 11 91
ellinor.avsan@varmdo.se

Kenneth "Kenta" Hällbom (MP)

Enköpings kommun
073-1576060
kenneth.hallbom@politiker.enkoping.se

Arne Jonsson (C)

Eskilstuna kommun
0761-68 90 02
arne.jonsson@eskilstuna.se

Mona Forsberg (S)

Jönköpings kommun
072-573 32 69
mona.forsberg@jonkoping.se

Jan-Åke Larsson (S)

Eslövs kommun
073-4297287
tyrone.larsson@gmail.com

Ersättare - Anders Ramstrand (KD)

Söderhamns kommun
070-2364886
anders.ramstrand@soderhamn.se

Ersättare - Calle Morgården (MP)

Smedjebackens kommun
076-3155161
carl-gustaf.morgarden@smedjebacken.se

Ersättare - Anna Bodjo (MP)

Västerviks kommun
0490-153 64
anna.bodjo@vastervik.s