Icon depicting envelope-square Icon depicting phone-square Icon depicting twitter-square Icon depicting facebook-square Icon depicting youtube

Styrelse

Föreningens styrelse består av nio politiker och tre ersättare från olika medlemmar med stor spridning över landet. Styrelsen väljs vid föreningens årsmöte som vanligvis äger rum i april eller maj månad.

Fotot ovan visar nästan hela nuvarande styrelsen för Sveriges Ekokommuner för 2020 (fotot togs dock vid årsmötet i Helsingborg 2019).
Bakre raden från vänster: Jan-Åke Larsson, Anna Bodjo, Sven Nordlund, Magnus Larsson, Arne Jonsson.
Främre raden från vänster: Kjell Bergkvist, Kristin Ögren, Ellinor Avsan, Maritha Meethz, Stefan Björnmalm.
På bilden saknas: Mona Forsberg och Kenneth "Kenta" Hällbom.

Den nuvarande styrelsen som valdes på föreningens digitala årsmöte 14 maj 2020 består av följande personer:

Ellinor Avsan (M)

Ordförande
Värmdö kommun
ellinor.avsan@varmdo.se
Mobil: 0760-50 11 91

Magnus Larsson (C)

Vice ordförande
Karlskrona kommun
magnus.larsson@karlskrona.se
Tel: 0455-30 30 02

Kjell Bergkvist (C)

Sundsvalls kommun
kjell.bergkvist@sundsvall.se
Tel: 060-19 15 19

Maritha Meethz (S)

Luleå kommun
maritha.meethz@lulea.se
Mobil: 072-20 77 973

Kristin Ögren (S)

Örnsköldsviks kommun
kristin.ogren@ornskoldsvik.se
Mobil: 0702-71 30 94

Stefan Björnmalm (C)

Trosa kommun
stefan.bjornmalm@trosa.se
Mobil: 070-335 20 06

Arne Jonsson (C)

Eskilstuna kommun
arne.jonsson@eskilstuna.se
Mobil: 0761-68 90 02

Mona Forsberg (S)

Jönköpings kommun
mona.forsberg@jonkoping.se
Mobil: 072-573 32 69

Jan-Åke Larsson (S)

Eslövs kommun
tyrone.larsson@gmail.com
Mobil: 073-4297287

Ersättare - Sven Nordlund (MP)

Kalix kommun
sven.nordlund@kalix.se

Ersättare - Kenneth "Kenta" Hällbom (MP)

Enköpings kommun
kenneth.hallbom@politiker.enkoping.se

Ersättare - Anna Bodjo (MP)

Västerviks kommun
anna.bodjo@vastervik.se
Tel: 0490-153 64