Icon depicting envelope-square Icon depicting phone-square Icon depicting twitter-square Icon depicting facebook-square Icon depicting youtube

Styrelse

Föreningens styrelse består av nio politiker och tre ersättare från olika medlemmar med stor spridning över landet. Styrelsen väljs vid föreningens årsmöte som vanligvis äger rum i april eller maj månad.

Fotot ovan visar nästan hela nuvarande styrelsen för Sveriges Ekokommuner för 2021 (fotot togs dock vid årsmötet i Helsingborg 2019).
Bakre raden från vänster: Jan-Åke Larsson, Anna Bodjo, Sven Nordlund, Magnus Larsson, Arne Jonsson.
Främre raden från vänster: Kjell Bergkvist, Kristin Ögren, Ellinor Avsan, Maritha Meethz, Stefan Björnmalm (styrelsemedlem fram till årsmötet 2021).
På bilden saknas: Mona Forsberg, Kenneth "Kenta" Hällbom och Carl-Gustaf Morgården.

Den nuvarande styrelsen som valdes på föreningens digitala årsmöte 28 maj 2021 består av följande personer:

Magnus Larsson (C)

Ordförande
Karlskrona kommun
magnus.larsson@karlskrona.se
Tel: 0455-30 30 02

Maritha Meethz (S)

Vice ordförande
Luleå kommun
maritha.meethz@lulea.se
Mobil: 072-20 77 973

Kjell Bergkvist (C)

Sundsvalls kommun
kjell.bergkvist@sundsvall.se
Tel: 060-19 15 19

Kristin Ögren (S)

Örnsköldsviks kommun
kristin.ogren@ornskoldsvik.se
Mobil: 0702-71 30 94

Ellinor Avsan (M)

Värmdö kommun
ellinor.avsan@varmdo.se
Mobil: 0760-50 11 91

Kenneth "Kenta" Hällbom (MP)

Enköpings kommun
kenneth.hallbom@politiker.enkoping.se
Mobil: 073-1576060

Arne Jonsson (C)

Eskilstuna kommun
arne.jonsson@eskilstuna.se
Mobil: 0761-68 90 02

Mona Forsberg (S)

Jönköpings kommun
mona.forsberg@jonkoping.se
Mobil: 072-573 32 69

Jan-Åke Larsson (S)

Eslövs kommun
tyrone.larsson@gmail.com
Mobil: 073-4297287

Ersättare - Sven Nordlund (MP)

Kalix kommun
sven.nordlund@kalix.se
Mobil: 070-5929008

Ersättare - Carl-Gustaf Morgården (MP)

Smedjebackens kommun
carl-gustaf.morgarden@smedjebacken.se
Mobil 076-3155161

Ersättare - Anna Bodjo (MP)

Västerviks kommun
anna.bodjo@vastervik.se
Tel: 0490-153 64