Vi är stolta över att kunna presentera 92 medlemmar

Just nu är vi 90 ekokommuner och 2 ekoregioner.

Om du klickar på kartmarkeringen får du upp namnet på medlemmen, en länk till hemsidan samt vilka kontaktpersoner (en politiker och en tjänsteperson) medlemmen har.

Vi har också fyra observatörer: Region Blekinge, Grums kommun, Tingsryds kommun och Alvesta kommun.

Här nedanför finns de även i bokstavsordning.

Aneby

Kontaktpersoner

Beata Allen (P)

Elin Enhäll (T)

Avesta

Kontaktpersoner

Vakant (P)

Mirjam Nykvist (T)

Boden

Kontaktpersoner

Sead Maglic (P)

Elin LIndahl (T)

Bollnäs

Kontaktpersoner

Abdullahi Cadaani (P)

Camilla Persson (T)

Borås

Kontaktpersoner

Ylva Lengberg (P)

Mikael Lund (T)

Burlöv

Kontaktpersoner

Stefan Ericsäter (P)

Elin Tängermyr (T)

Degerfors

Kontaktpersoner

Roland Halvarsson (P)

Mårten Persson (T)

Ekerö

Kontaktpersoner

Jennie Hahn von Dorsche (P)

Joakim Bergsten (T)

Eksjö

Kontaktpersoner

Sebastian Hörlin (P)

Sara Bergqvist (T)

Enköping

Kontaktpersoner

Kenneth Hällbom (P)

Maria Nordling (T)

Eskilstuna

Kontaktpersoner

Geerth Gustavsson (P)

Malin Isaksson (T)

Eslöv

Kontaktpersoner

Jan-Åke Larsson (P)

Marie Brandt (T)

Gävle

Kontaktpersoner

Therese Metz (P)

Bodil Dürebrandt (T)

Gnesta

Kontaktpersoner

Johan Rocklind (P)

Vakant (T)

Gotland (Ekokommun + ekoregion)

Kontaktpersoner

Thomas Karlström (P)

Helena Andersson (T)

Håbo

Kontaktpersoner

Tommy Rosenkvist (P)

Clara Rosander-Sjöberg (T)

Hallsberg

Kontaktpersoner

Gösta Hedlund (P)

Magnus Ribbing (T)

Halmstad

Kontaktpersoner

Folke Alfredsson (P)

Marie-Helene Bergstrand (T)

Hammarö

Kontaktpersoner

Carina Fredström (P)

Marcus Ilberg (T)

Härnösand

Kontaktpersoner

Vakant (P)

Daniel Johansson (T)

Hedemora

Kontaktpersoner

Ann-Marie Stenberg Carlsson (P)

Jessika Torneport (T)

Helsingborg

Kontaktpersoner

Simon Nilsson (P)

Annika Jonasson (T)

Höganäs

Kontaktpersoner

Gertrud Green (P)

Fredrik Seger (T)

Höör

Kontaktpersoner

Lars-Håkan Persson (P)

Åsa Abrahamsson (T)

Hörby

Kontaktpersoner

Anette Börjesson (P)

Ida Sigvardsson (T) , Jens Modéer (T)

Huddinge

Kontaktpersoner

Christian Ottosson (P)

Anette Olovborn (T)

Hudiksvall

Kontaktpersoner

Lina Johnsson (P)

Åsa Terent (T)

Hylte

Kontaktpersoner

Klara Lindegren (P)

Emma Gröndahl (T)

Jokkmokk

Kontaktpersoner

Anna Hövenmark (P)

Vakant (T)

Jönköping

Kontaktpersoner

Mats Weidman (P)

Linda Hassel (T)

Kalix

Kontaktpersoner

Sven Nordlund (P)

Maria Eriksson (T)

Karlshamn

Kontaktpersoner

Magnus Gärdebring (P)

Jesper Bergman (T)

Karlskrona

Kontaktpersoner

Börje Dovstad (P)

Linda Nilsson (T)

Kävlinge

Kontaktpersoner

Patrik Bengtsson (P)

Marie Pettersson (T)

Kumla

Kontaktpersoner

Katarina Hansson (P)

Vakant (T)

Kungälv

Kontaktpersoner

Vakant (P)

Vakant (T)

Kungsbacka

Kontaktpersoner

Fredrik Hansson (P)

Sven-Erik Bergström (T)

Kungsör

Kontaktpersoner

Madelene Fager (P)

Therés Andersson (T)

Laholm

Kontaktpersoner

Bo Brink (P)

Melissa Maxter (T)

Laxå

Kontaktpersoner

Paul Särnholm (P)

Hans Traav (T)

Lerum

Kontaktpersoner

Olle Adolfsson (P)

Anton Ekström (T)

Ljungby

Kontaktpersoner

Benny Johansson (P)

Hanna Palm Johansson (T)

Ljusdal

Kontaktpersoner

Henrik Karlström (P)

Josefin Gladh (T)

Ludvika

Kontaktpersoner

Sören Finnström (P)

Jacob Holgersson (T)

Luleå

Kontaktpersoner

Maritha Meethz (P)

Sophie Forsberg Johansson (T)

Mark

Kontaktpersoner

Ulf Dahlberg (P)

Monica Bergsten (T)

Mjölby

Kontaktpersoner

Johan Swensson (P)

Åsa Carlberg (T)

Mönsterås

Kontaktpersoner

Suzanne Gustafson (P)

Christine Dahlgren (T)

Munkfors

Kontaktpersoner

Gunilla Sundqvist (P)

Anna Grenholm (T)

Nordanstig

Kontaktpersoner

Ola Wigg (P)

Anna Heijbel (T)

Norrtälje

Kontaktpersoner

Robert Beronius (P)

Kalle Mälson (T)

Nybro

Kontaktpersoner

Henrik Gustavsson (P)

Erika Gülich (T)

Nyköping

Kontaktpersoner

Markus Pehrsson (P)

Maria Brantö (T)

Nynäshamn

Kontaktpersoner

Marcus Svinhhufvud (P)

Pernilla Melin (T)

Ockelbo

Kontaktpersoner

Jonas Tholén (P)

Ann-Mari Olsson (T)

Oskarshamn

Kontaktpersoner

Robin Hanzl (P)

Mac Nilsson (T)

Ovanåker

Kontaktpersoner

Gun-Marie Swessar (P)

Monika af Ekenstam (T)

Region Norrbotten (Ekoregion)

Kontaktpersoner

Glenn Berggård (P)

Joanna Hansson (T)

Region Sörmland (Ekoregion)

Kontaktpersoner

Mattias Claesson (P)

Annelie Tonell (T)

Ronneby

Kontaktpersoner

Lova Necksten (P)

Sofie Samuelsson (T)

Sala

Kontaktpersoner

Hans Johansson (P)

Linnea Landfors (T)

Sävsjö

Kontaktpersoner

Eije Johansson (P)

Linda Ståhlgren (T)

Sigtuna

Kontaktpersoner

Gill Brodin (P)

Helen Ericson (T)

Simrishamn

Kontaktpersoner

Jeanette Ovesson (P)

Mattias Müller (T)

Smedjebacken

Kontaktpersoner

Kalle Johansson (P)

Viktoria Afzelius (T)

Söderhamn

Kontaktpersoner

Marjo Myllykoski (P)

Gunilla Jonsson (T)

Södertälje

Kontaktpersoner

Lena Lindell (P)

Karl-Axel Reimer (T)

Sollefteå

Kontaktpersoner

Birgitta Häggkvist (P)

Maaike Smit (T)

Sorsele

Kontaktpersoner

Kjell Öjeryd (P)

Jan Ask (T)

Sotenäs

Kontaktpersoner

Therése Mancini (P)

Pia Bergenholz (T)

Stockholm

Kontaktpersoner

Felicia Schartner Giertta (P)

Magnus Sannebro (T)

Strängnäs

Kontaktpersoner

Ewa Thalén Finné (P)

Elin Hjorth (T)

Sundbyberg

Kontaktpersoner

Stefan Bergström (P)

Per Nordenfalk (T)

Sundsvall

Kontaktpersoner

Kjell Bergkvist (P)

Ali Qadiri (T)

Timrå

Kontaktpersoner

Tony Andersson (P)

Vakant (T)

Torsås

Kontaktpersoner

Henrik Nilsson (P)

Annika Persson-Åberg (T)

Trosa

Kontaktpersoner

Thomas Jansson (P)

Vakant (T)

Uddevalla

Kontaktpersoner

Sofia Stengavel (P)

Pia Svensson (T)

Upplands-Bro

Kontaktpersoner

Mattias Peterson Ersoy (P)

Mira Gartz (T)

Varberg

Kontaktpersoner

Annsofie Aurell (P)

Sofie Nilsson (T)

Värmdö

Kontaktpersoner

Vera Berg (P)

Elisabeth Folkunger (T)

Värnamo

Kontaktpersoner

Stefan Widerberg (P)

Martina Palm (T)

Västervik

Kontaktpersoner

Kenneth Lind (P)

Annika Söderholm (T)

Ystad

Kontaktpersoner

Håkan Thorén Damm (P)

Andrea Nowag (T)

Ånge

Kontaktpersoner

Anna Arvidson (P)

Emelia Rapp (T)

Älmhult

Kontaktpersoner

Elizabeth Peltola (P)

Cecilia Axelsson (T)

Ängelholm

Kontaktpersoner

Linda Persson (P)

Robin Pehrsson (T)

Öckerö

Kontaktpersoner

Anders Kjellgren (P)

Linnéa Rösiö (T)

Örnsköldsvik

Kontaktpersoner

Jerker Rudin (P)

Marianne Dahlbäck (T)

Österåker

Kontaktpersoner

Mathias Lindow (P)

Jenny Karlsson (T)

Östra Göinge

Kontaktpersoner

Patric Åberg (P)

Elin LIndholm (T)

Övertorneå

Kontaktpersoner

Christina Snell Lumio (P)

Annika Jakobsson (T)